Na co musisz uważać przy przesyłce sądowej gdy otrzymasz awizo? - Kancelaria ARS Suchożebrski
porada prawna on-line

Kancelaria ARS Suchożebrski

ul. M. Asłanowicza 33/3 (I piętro), 08-110 Siedlce
ul. 11 Listopada 14/1, 08-200 Łosice

(25) 633 41 33
+48 600 051 100+48 500 276 513    boss@arss.pl

Na co musisz uważać przy przesyłce sądowej gdy otrzymasz awizo?

Na co musisz uważać przy przesyłce sądowej gdy otrzymasz awizo?

Od początku stycznia Poczta Polska już nie obsługuje listów wysyłanych z sądów i prokuratur. Przetarg wygrała prywatna spółka Polska Grupa Pocztowa. Doręczenia tych przesyłek zleca natomiast podwykonawcy: firmie InPost. Ze świecą szukać prawnika, który nie narzeka na nowego operatora. Podążając więc za najnowszymi trendami i my dorzucimy swoje trzy grosze do tego ogólnego lamentu natchnieni liczbą klientów, którzy z wielkimi oczami przychodzą do nas z zapytaniem „O co tu chodzi?”.

A więc do rzeczy. W piątek (5 września) znalazłem w skrzynce pocztowej awizo z dnia 23 sierpnia. Przesyłkę mogę odebrać w punkcie oferującym tzw. pożyczki chwilówki – super, mogło być gorzej. Coś mnie jednak pokusiło i postanowiłem sprawdzić jak działa system śledzenia przesyłek na stronie internetowej nowego operatora www.inpost.pl. No i ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałem się, że trzy dni wcześniej, tj.02 września „doręczono drugie awizo”. Hmmm, dość szybko. Poza tym w skrzynce nie ma po nim śladu. Na pewno się nie zgubiło. Gdybym zajrzał do skrzynki cztery dni później przesyłka byłaby już w drodze powrotnej do sądu – a nie powinna.

Należy  zapamiętać, że adnotacja „doręczono drugie awizo” to nie jest informacja, którą automatycznie wprowadza się do systemu po siedmiu dniach od pierwszego zawiadomienia o przesyłce. Jest to POŚWIADCZENIE FAKTU DOKONANIA TEJ CZYNNOŚCI, tj. pozostawienia przez doręczyciela w skrzynce, w drzwiach lub innym miejscu adnotacji o drugiej próbie doręczenia listu! Jeśli więc nowy doręczyciel ma za duży rejon i pojawia się pod jednym adresem raz na… powiedzmy 10 dni – to nie ma fizycznej możliwości, aby wcześniej stwierdzić, że przesyłka została ponownie awizowana. Wtedy siłą rzeczy adresat musi mieć więcej czasu na odbiór przesyłki. Termin na odbiór przesyłki wynosi siedem dni i liczony jest od dnia faktycznego pozostawienia drugiego awizo u adresata!

Do czego może doprowadzić tego rodzaju praktyka naszych nowych pocztowców? E-sąd produkuje od ok. 100 do 200 tys. nakazów zapłaty miesięcznie. Doręczaniem wszystkich tych przesyłek zajmuje się spółka PGP korzystająca z usług InPostu. Mieliśmy teraz okres wyjazdów. Natomiast czarny scenariusz jest taki, że po powrocie  tysiące osób nie odbierze już awizowanych przesyłek, bo te zostaną przedwcześnie odesłane do sądów i uznane za prawidłowo doręczone. Nie zdążysz zaskarżyć nakazu zapłaty obejmującego przedawnione wierzytelności, ba, nawet nie będziesz wiedział o jego wydaniu. Mimo, że był wysłany na prawidłowy adres. O tym, że toczyło się przeciwko Tobie postępowanie sądowe dowiesz się od komornika za kilka miesięcy lub nawet za kilka lat. Firmy windykacyjne mogą tylko zacierać ręce.

Jak z tym walczyć? Jeśli nie zdążysz odebrać przesyłki, a wynika to z błędu po stronie nowego operatora – koniecznie złóż reklamację na tę okoliczność – będziesz miał dowód, żeby w razie czego wykazać w sądzie, że uchybienie terminu nie nastąpiło z Twojej winy.

Ostatnio na naszym blogu...

Jak porównywać kredyty? Na co zwracać uwagę by trafić na najkorzystniejszy?

2016.03.19Artur S. Suchożebrski

Jak porównywać kredyty? Na co zwracać uwagę by trafić na najkorzystniejszy?

więcej


Archiwum:


Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami

Kontakt z nami

ul. M. Asłanowicza 33/3 (I piętro), 08-110 Siedlce
boss@arss.pl
(25) 633 41 33+48 600 051 100


ul. 11 Listopada 14/1, 08-200 Łosice

ewelina.gluchowska@arss.pl
+48 500 276 513


Nasz newsletter

Zapisz się do naszego newslettera:

Imię i nazwisko
E-mail

zapisz się wypisz się