Superlinia

„SUPERLINIA - linia życia, linia ciała, linia piękna ...”  

Czy masz zdolność do kierowania własnym życiem?

Sprawdź czy u Ciebie występują takie symptomy nieumiejętności radzenia sobie z emocjami.

  • Nieumiejętność zapanowania nad zachowaniami
  • To jakiś ogień co Cię ciągnie
  • To niewidzialna ręka, magnes, który Cię ciągnie do ciastkarni czy na hamburgera, a Ty nie jesteś w stanie przed nim się obronić
  • Gdy pojawia się przedmiot pożądania ,Ty nie umiesz już normalnie funkcjonować
  • Gdy nie robię tego, co naprawdę chciałbym robić
  • Gdy  nałóg „podsunął” mi zajęcia, towarzystwo, normy różne od tych, jakie chciałbym mieć.

  

Cena: 3 - dniowego pobytu łącznie z zakwaterowaniem (w standardzie pokoje dwuosobowe) i zróżnicowanym wyżywieniem. Zakwaterowanie od piątku od godziny 14.00, początek szkolenia o 18.00 do niedzieli  do godziny 16.00 - 17.00 wyjazd.

I – trening   1555.00 zł
II – trening  1444.00 zł
III - trening  1333.00 zł

Jedno szkolenie w miesiącu lub indywidualne ustalenia z grupą. Prowadzimy średnio 3  sesje miesięcznie.

Dla przedsiębiorczych przewidzieliśmy rabaty - przy zaproszeniu 1 osoby na szkolenie 5%, przy zaproszeniu 2 i więcej osób 10%.

Przy zaproszeniu 10 osób Twój udział w treningu jest gratis!

Patronat medialny objął portal"Kobieta 50 plus"  http://www.kobieta50plus.pl/

"Od lat spora część polskiego społeczeństwa  to chudnie, to tyje w rytm zmieniających się coraz nowszych „cud-diet”. Wielu z nas nieraz łamało sobie głowę, dlaczego choć tak niewiele je,  tyje w oczach, a innym , choć pochłaniają góry jedzenia, na wadze nie przybywa  ani grama? Takie obserwacje u wielu budzą poczucie niezawinionej krzywdy i rodzą sprzeciw. A od tego już tylko krok do rzucenia się w wir rozpaczliwych działań doraźnych- człowiek zaczyna więc testować coraz to inne preparaty, odżywki,  na moment chudnie, by po chwili odkryć, że znów pojawiły  mu się dodatkowe fałdki tłuszczu, a na wadze przybyło parę kolejnych kilogramów...

Zastanawiając się nad istotą tych zjawisk naukowcy odkryli coś, co można  nazwać metaprogramami, tzn. mechanizmami sterującymi naszym życiem - przemianą materii, sposobem postrzegania świata itp. Stwierdzili też, że  regulując je, możemy  mieć wpływ na naszą wagę ciała. Problem jednak  w tym, że metaprogramy  nie są   dostępne zwykłemu stanowi naszego umysłu. Zresztą nie bez powodu! Formowały się one przez  miliony lat  i trudność z dotarciem do indywidualnego mataprogramu okazuje się  skuteczną formą zabezpieczenia człowieka przed nierozsądną ingerencją z zewnątrz. Jest więc rodzajem szyfru chroniącego nasz organizm przed wprowadzaniem zbyt  pochopnych i nieprzewidzianych zmian. Taki abstrakcyjny, kwantowy świat energii i informacji, jakim jest wspomniany metaprogram, można jednak opisać – i matematycznie, i cybernetycznie. A skoro opisać, to i sterować nim! Wraz z tym odkryciem zrodziło się pytanie, jak „przepisać program” regulujący np. metabolizm  osób „tyjących w oczach”, tak  by uzyskać efekt wymodelowania pożądanej sylwetki? Bo przecież zjawisko „przepisywania danych” na poziomie informacji i materii nauka przecież zna. Na tej zasadzie odbywa się np. klonowanie, ale podobne metody wykorzystują też sportowcy, po to, by siłami natury zwiększyć przed sezonem startowym możliwości i wydolność własnego organizmu. Jak wiemy, mechanizmy te znały również i kultury pierwotne przekazujące współplemieńcom, np.  w trakcie rytuałów inicjacyjnych, całą potrzebną im  do życia wiedzę i umiejętności.

Jak przebiega i jaką formę ma trening „Superlinia”?

Wchodzimy tu w obszar nowych nauk - psychocybernetyki i Wirtualnej Inżynierii Umysłu - opierających się na doświadczeniach z dziedziny programowania sztucznej inteligencji, przeniesionych następnie w świat inteligencji biologicznej; Założenie tych działań jest takie, by na podstawie analizy modelu działania danej osoby stworzyć (teoretyczny) model pożądanych działań i zachowań, a potem zgodnie z nim starać się daną osobę „przeprogramować”. Ponieważ jednak warunkiem  skuteczności jest opracowanie własnego wzorca potrzeb wewnętrznych, najbezpieczniej dla sprawy, gdy człowiek sam może „napisać”  indywidualny, własny program takich pożądanych działań i zachowań. No i właśnie dzieje się to w trakcie treningu „Superlinia”. Trening trwa ok. 9-10 dni i zazwyczaj odbywa się w warunkach  wczasowo - wyjazdowych, może być prowadzony w trzech osobnych sesjach. By był skuteczny, trzeba się bowiem wyłączyć z  codziennej krzątaniny, zrelaksować, otworzyć na nowe. Efektywność metody zwiększa się bowiem wtedy, gdy człowiek znajdzie się w zjonizowanym, podobnym do transu lub autohipnozy, stanie świadomości , w który wchodzi się z własnej woli. Wykorzystujemy tu starochińskie metody wybudzania wewnętrznej energii. Do tego dochodzą sugestie trenera skutkujące m.in. zwiększoną aktywnością fizyczną, co wspomaga i utrwala efekt „ spadania na wadze” – przyspieszając np. spalanie. Co ciekawe, ta zwiększona aktywność ruchowa absolutnie nie jest odczuwana jako zewnętrzna presja, bo człowiek sam czuje wtedy większą potrzebę ruchu.

Ponieważ ludzie żywiąc się wg schematów popełniają masę błędów, odbywając trening „Superlinia” - jemy, co chcemy i od tego chudniemy. Ludzki organizm jest bowiem po stokroć mądrzejszy, niż najmądrzejsi dietetycy i nie na darmo „mamy na coś smaczek”.

Na zakończenie musimy powiedzieć, że nie rozwiązuję za daną osobę jej problemów, nie ćwiczę za nią, ale podpowiadamy, co w jej sytuacji jest najlepsze. Razem z nią  tworzę świadomy program pożądanych działań i zachowań, który ona podświadomie  wprowadza w życie .

Zadaniem „Superlinii” nie jest bowiem „doprowadzenie do zrzucenia wagi”- co jest  podejściem dosyć prymitywnym i krótkotrwały- lecz wyregulowanie fizjologii, poprzez działanie na sferę  psychiczną, bo tak naprawdę  to właśnie ona zarządza fizjologią. W uproszczeniu, wszystko zaczyna się w mózgu, uczymy go więc jak sterować łaknieniem i metabolizmem. Krok po kroku, jakbyś uczył się chodzić, mówić, myśleć, odczuwać pozytywne reakcje - poznasz proste techniki, metody kreowania sobie życia od zaraz na nowo wg swoich zasad, pragnień i myśli. Znajdziesz i wytyczysz cel, zdobędziesz motywację, podejmiesz działanie.

Zapytacie zapewne, jaka jest efektywność tej metody?

Bardzo duża. W trakcie treningu waga maleje od 0,5 - 5 kg. Ta tendencja utrzymuje się i przez wiele miesięcy. Człowiek koryguje bowiem swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, w ten sposób, że ogranicza jedzenie bez przymusu, bez ważenia, liczenia kalorii, ograniczania potraw itp., lecz  na luzie i z własnej woli i chęci! Ideologia działania programu może również obejmować wszelkie formy nałogowych zachowań i trudności dotyczące zmiany negatywnych nawyków.

Program prowadzony jest przez dwóch trenerów w cyklu piątek - niedziela bez ograniczeń godzinowych nawet do późnych godzin nocnych. Sprawdzamy w ten sposób, jak każdy reaguje na łaknienie i poszukujemy wspólnie indywidualnych rozwiązań dla każdego z uczestników."

[Krzysztof Ignacy Bułłyszko]

Artur Stanisław Suchożebrski - manager z wieloletnim doświadczeniem, muzyk, pedagog, publicysta, aktywny społecznik i organizator. Członek i założyciel Europejskiego Stowarzyszenia Badań i Rozwoju Inżynierii Informacji Psychocybernetyki i NLP, właściciel kancelarii prawno-finansowej. Wydawca i redaktor naczelny gazety SZERYF TV i zagorzały orędownik wewnętrznej wolności i swobody wyborów. Mistrz NLP i WIU, wykładowca technik sprzedaży, negocjacji harwardzkich, zarządzania zasobami ludzkimi, skutecznej komunikacji, asertywności w sprzedaży i obsługi klienta. Trener metod motywacyjnych, psychologii celu, wybudzania energii, stosowania skutecznego racjonalizmu opartego na równowadze pomiędzy logiką a emocjami. Twórca programu i szkoleń motywacyjnych dla kobiet - (R)Ewolucja „Kwitnącej Róży”. Doświadczony doradca klienta indywidualnego i instytucjonalnego z zakresu kreatywnego rozwiązywania problemów, coach technik wytwarzania i osiągania celów, partner w procesach decyzyjnych, sojusznik w rozwoju osobistym i zawodowym.

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie edukacyjne pozwoliło mu wypracować unikalny system prowadzenia szkoleń, w czasie których uczestnicy otrzymują praktyczną, "natychmiast użyteczną wiedzę" z zakresu omawianych zagadnień. Jego wrodzone poczucie humoru, zamiłowanie do muzyki i atmosfera pracy na prowadzonych  szkoleniach gwarantują, że nie sposób się na nich nudzić. Więcej szczegółów na stronie www.szkolenia-as.pl

Zapraszamy

W tym miejscu dla chętnych i dociekliwych zamieszczamy szeroki opis TRENINGU SUPERLINIA

Trening SUPERLINIA - założenia i harmonogram

Trening opiera się na samodzielnym (przez słuchacza kursu) przeprogramowaniu mechanizmów autoregulacji przemian metabolicznych.

Znane są przypadki osób spożywających olbrzymie ilości różnego jedzenia, a wyglądających tak, jakby byli niedożywieni. I są tacy, którzy „choć spojrzą” na liść sałaty, tyją w sposób nieumiarkowany.

Zależne jest to od wewnętrznych metaprogramów sterujących psychiką i przemianą materii. Stres, współczesny pośpiech, poczucie zagrożenia, „przemysłowe” pożywienie, techniczne uzdatnianie (mikrofala), dodatkowo stanowią elementy rozregulowujące przemianę materii i stan psychiki. Uczestnik kursu (teoria i trening) uzyskuje wiedzę i umiejętności pozwalające samodzielnie, w dowolnie obranym czasie wprowadzać pożądane zmiany w mechanizmach metaprogramów zarządzających jakością życia.

Do tego potrzebna jest wiedza z zakresu samomotywacji, właściwego określania celów życiowych i ich formułowania oraz sposobów dotarcia do poziomów kodowania metaprogramów.

W zasadzie struktura szkolenia jest bardzo prosta.

Do dowolnej przemiany potrzebna jest energia i informacja (wiedza).

Energią jest odpowiednio silna motywacja, stabilizowana dzięki ćwiczeniom koncentrująco-relaksującym i praca z podstawową energią życiową chi i ki (Qi-Gong, Yoga). Energię nakierowujemy poprzez pracę z osobistymi celami, używając m.in. Model Strategii Linii Czasu®, który jest obecnie najpotężniejszym znanym narzędziem pożądanych zmian/korekcji. Informację (wiedzę) potrzebną do przeprowadzenia odpowiednich zmian uzyskujemy w wyniku pracy ze świadomością i podświadomością. Wówczas mamy pewność, że cele, wartości i potrzeby są konkretnego człowieka, a nie jego znajomych, rodziny czy aktualnej mody.

 

Trening zawiera elementy programowe:

PRAWIDŁOWE WYTYCZANIE CELÓW,

UWARUNKOWANIA i WOLNOŚĆ - METAPROGRAMY SPOŁECZNE i INDYWIDUALNE,

MOTYWACJA DO DZIAŁANIA, ŚWIADOMOŚĆ PRZEŻYWANYCH EMOCJI,

Qi-GONG i ELEMENTY YOGI KRÓLEWSKIEJ

MODEL STRATEGII LINII CZASU®

 

Co to jest linia czasu?

Model linii czasu istnieje od bardzo dawna i jest bardzo prosty, jednak dopiero niedawno odkryto jak można go skutecznie wykorzystać.

Naszą historię życia (przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość) możemy przedstawić, uszeregować na wizualizowanej linii prostej lub krzywej (np. parabola). Zwykle przebiega ona od tyłu (przeszłość) do przodu (przyszłość), od lewej (przeszłość) do prawej (przyszłość) lub po skosie. Im dalej do tyłu (w lewo) tym odleglejsze (starsze i mgliste) wspomnienia. W miejscu gdzie stoimy najczęściej jest teraźniejszość. Im dalej, tym wydarzenia są odleglejsze.

Osobista linia czasu (Time Line) pokazuje, w jaki sposób układasz swoje przeszłe wydarzenia i doświadczenia i jak masz nadzieję ułożyć je w przyszłości. Linia Czasu to Twoja indywidualna linia życia, sposób, w jaki Twój mózg koduje czas, emocje, informacje, to, co było (wspomnienia) oraz to, co dopiero nastąpi (plany, marzenia - przyszłość). Dzięki odpowiednim technikom możesz zmienić swoje nastawienie, zredukować poczucie winy, nabrać pewności siebie, zdobyć nowe, potrzebne we współczesnym świecie umiejętności...

Każdy z nas ma świadomość czasu. Sortuje zdarzenia z przeszłości, żyjąc w teraźniejszości, planuje swoją przyszłość. Tylko czy mamy świadomość struktury i właściwości linii czasu? Integralnej struktury, dzięki której można z przyjemnością zarządzać osiągnięciami zawodowymi i osobistymi.

Nasze szkolenia świadomej pracy z LINIĄ CZASU są dla tych, którzy rozumieją sprawczą moc marzeń i dla Tych, którzy chcieliby te marzenia mieć już zrealizowane. To treningi dla tych, którzy pragną przejść z etapu planowania do etapu realizacji. Metodyka pracy z linią czasu jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi  osobistej zmiany, jaki kiedykolwiek odkryto.

Nasz program jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych podniesieniem swoich umiejętności planowania czasu oraz znaczącą poprawą jakości swojego życia i związków z innymi. Nie ma konieczności posiadania doświadczenia w dziedzinie psychocybernetyki, socjotechniki i NLP.

Oczywiście szczególnie zapraszamy osoby ze stopniem Praktyk i Mistrz Praktyk NLP,  a także trenerów, z myślą wzajemnej wymiany umiejętności.

Model Strategii Linii Czasu® leży u podstaw leczenia kwantowego. Dzięki nim pacjenci czują się wystarczająco silni, aby uwolnić się od przykrych i uciążliwych emocji, aby zmienić ograniczające przekonania i aby stworzyć taką przyszłość, jakiej sobie życzą i na jaką  zasługuje człowiek, w pełni rozumienia pojęcia tego słowa. Umożliwia pacjentom osiągnięcie długotrwałej emocjonalnej kontroli i zdecydowanie poprawiają ich samopoczucie, wybitnie wspomagając proces powrotu do pełnego zdrowia.

 

Korzyści płynące z technik Model Strategii Linii Czasu®

Studenci i uczniowie po nabyciu umiejętności eliminowania negatywnych emocji, stresu ze swojego życia, potrafią koncentrować się, zapamiętywać i tworzyć, jak nigdy wcześniej.

Trenerzy i wychowawcy uczą się nowych modeli inspirowania i wzbudzania zainteresowania u swoich studentów. Zdobywają również skuteczne techniki umożliwiające im pracę w trudnych warunkach. Zastosowanie tych technik pozwoli Ci na osiągnięcie szczęścia w życiu osobistym i sukcesów w pracy, oba aspekty będą miały stały charakter i będą o wiele bardziej przewidywalne. Efektywność Twojej pracy z innymi ludźmi radykalnie wzrośnie. Dzięki nabytym technikom poczujesz się wystarczająco silny i zdeterminowany do osiągania jak najlepszych rezultatów...

Będziesz mógł pozbyć się wszelkich negatywnych emocji i ograniczających decyzji, rozpoznawać i zmieniać ograniczające przekonania. Będziesz mógł zainspirować się fascynującą przyszłością, mając teraz znacznie większe szanse na to, żeby ta przyszłość stała się Twoim udziałem.

Model Strategii Linii Czasu® - to praca z:

 

Przeszłością

- skasujesz lęki i fobie

- wyeliminujesz wszystkie ograniczające decyzje ze swojego życia

- pozbędziesz się negatywnych emocji: gniewu, strachu, poczucia winy, zranienia

Teraźniejszością

- poznasz, ustawisz i nauczysz się zmieniać swoją linię czasu, aby

- umieć w pełni przeżywać chwilę obecną, być tu i teraz, cieszyć się chwilą albo

- posiadać umiejętność planowania w czasie, organizowania, patrzenia całościowego

- dowiesz się, jak na co dzień korzystać z TLT, aby skutecznie reagować w sytuacjach stresowych, emocjonalnych, pełnych napięcia

Przyszłością

- postaw wreszcie skutecznie swoje cele

- naucz je programować tak, aby faktycznie je realizować

- pozbądź się napięcia i niepewności, które mogą ograniczać Cię przed realizowaniem swoich celów

- Dowiesz się o nowym zastosowaniu Linii Czasu

- Dowiesz się, jak sobie i innym pomóc dzięki tej technice

- Krok po kroku nauczysz się redukować poczucie winy wobec przeszłych wydarzeń

- Krok po kroku nauczysz się, jak zredukować stres przed wydarzeniami, które mają dopiero nastąpić w przyszłości - stres przed wystąpieniem publicznym. Zapomnij !- teraz dla Ciebie to bzdet!

Pomóż sobie i swoim znajomym!

 

Techniki psychocybernetyczne można wykonywać samemu, przy czym potrzeba do tego nieco wprawy. I warto pamiętać, że mózg jest jak mięsień - trzeba go trenować.

Uwolnij się od przeszłości!

Dokuczają Ci negatywne uczucia, ograniczają Cię decyzje? Uwolnij się od nich i…

Zaprojektuj swoją przyszłość!

Dokonaj tego za pomocą Modelu Strategii Linii Czasu®

 

Qi-GONG

QiGong to prastara, wschodnia metoda uzdrawiania i kierowania siłami witalnymi do różnych celów. Polega na połączeniu ćwiczeń ruchowych, mentalnych i oddechowych. Przeciwdziała chorobom, pomaga odzyskać zdrowie i przedłużać życie oraz uzyskiwać świadomą kontrolę nad witalnymi procesami biologicznymi własnego organizmu i otoczenia. Pierwsze ćwiczenia powstały ok. 10 tysięcy lat temu. Wiele z nich aż do czasów współczesnych było dostępnych tylko w klasztorach i szkołach rodowych zamkniętych dla ludzi z zewnątrz. Ćwiczenia QiGong  powstały w oparciu o wnikliwe zgłębianie tajemnic natury i doskonalone przez wiele pokoleń, znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia od medycyny po sztuki walki Kung Fu. Obecnie QiGong jest jedną z wiodących metod stosowanych w profilaktyce  i leczeniu poważnych chorób, zarówno w Chinach i Japonii oraz krajach Europy Zachodniej i USA.

 

Główne zastosowania QiGong:

zachowanie zdrowia – profilaktyka

leczenie chorób

zręczność w sztukach walki

doskonalenie umysłowe i duchowe

 

Można wyróżnić wiele ćwiczeń:

Relaksacyjne, oddechowe, poprawiające kondycję (także płciową), stymulujące system immunologiczny, akupresurę (shiatsu), masaż energetyczny, komplementarne systemy lecznicze, oddziaływania energetyczne (uzdrawianie), techniki ochronne i obronne, medytacje, techniki obrony i ataku.

QiGong dzielimy na dwa rodzaje:

1. Dynamiczny – wolne lub szybkie, ale płynne ruchy łączone są głęboką koncentracją i odpowiednim sposobem oddychania.

2. Statyczny – jw. tylko ćwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej.

Badania naukowe dowodzą, że stan emocjonalnego wyciszenia, uzyskiwany podczas ćwiczeń ma bezpośredni wpływ na fizjologiczne funkcje organów wewnętrznych oraz uaktywnienie niewykorzystanych sił obronnych i procesu samoleczenia organizmu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń QiGong pozwala: uodpornić się na stres, osiągnąć równowagę psychofizyczną, pozbyć się większości chorób, przedłużyć życie i polepszyć jego jakość, rozwinąć intelekt, kreatywność oraz intuicję, uzyskać lepszy kontakt z otaczającym nas światem i ludźmi.

Ćwiczenia QiGong są bardzo proste, mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku, nie wymagają dobrej kondycji fizycznej, nie męczą.

Jest to jedyny rodzaj ćwiczeń dla każdego!

Elementy treningu:

Do In. System prostych ćwiczeń i akupresury połączony z prawidłowym oddychaniem, do codziennego stosowania dla każdego i w każdych warunkach.

„Dziewięć tajemnych dźwięków” QiGong Złotego Smoka. Unikalny system leczniczy, łączący ruch, oddychanie i pracę mentalną. Liczy sobie ok. 5500 lat! Do niedawna utrzymywany był w tajemnicy i dostępny jedynie Mistrzom oraz wybranym uczniom. Obecnie znalazł szerokie zastosowanie terapeutyczne, posiada bowiem silny wpływ na system immunologiczny. Wzmacnia i reguluje przepływ energii w ciele. Poszczególne ćwiczenia usprawniają pracę wątroby, serca, śledziony, płuc i nerek. Korzystnie wpływa na kręgosłup i reguluje przemianę materii.

Osiem Kawałków Brokatu (Ba Duan Jin).

Jest to jeden z najbardziej znanych, a jednocześnie najłatwiejszych zestawów ćwiczeń Qi-Gong. Opublikowanie tego właśnie zestawu w pierwszej kolejności zostało podyktowane kilkoma względami:

1. Teoria i metody treningu są tutaj najłatwiejsze do opanowania i zrozumienia. Zatem jest to najlepszy zestaw dla początkujących.

2. Regularne ćwiczenie przynosi zauważalną poprawę zdrowia już po kilku miesiącach.

3. Zestaw może być ćwiczony przez wszystkich: starych i młodych, chorych i zdrowych.

4. Daje on dobre zrozumienie teoretycznych podstaw Qi-Gong, tak więc stanowić może wprowadzenie do metod bardziej zaawansowanych.

Osiem Kawałków Brokatu to zestaw ośmiu prostych ćwiczeń Qigong pomagających zachować zdrowie, zwiększyć zasoby energii  czy też przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie. Poprzez wykonywanie tych delikatnych rozciągających ruchów ciało rozluźnia się, poprawie ulega krążenie krwi i Qi oraz wzmacniane zostają organy wewnętrzne.

Zaletą tych ćwiczeń jest ich prostota, wysoka efektywność oraz to, że do praktyki nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego wyposażenia ani zbyt dużo przestrzeni. Są naturalne i łagodne dzięki czemu praktykować je mogą osoby w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej.  Oprócz poprawy krążenia Qi i krwi wzmacniają one również ciało fizyczne.

 

Historia Ośmiu Kawałków Brokatu

Osiem Kawałków Brokatu zostało opracowanych przez marszałka Yue Fei żyjącego w czasach panowania Południowej dynastii Song (1127 -1279 n.e.) celem poprawy zdrowia jego żołnierzy. Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na dalekim wschodzie (i nie tylko).

Jak wieść niesie, początkowo cały zestaw składał się z dwunastu Kawałków, jednakże po przeszło ośmiuset latach przekazu z pokolenia na pokolenie uległ skróceniu do ośmiu. Yue Fei uważany jest nie tylko za twórcę Ośmiu Kawałków Brokatu, lecz także dwóch stylów wojennych: Szponów Orła (styl zewnętrzny) i Hsing I (styl wewnętrzny). Uznaje się go za jednego z najmądrzejszych i najdzielniejszych bohaterów w historii Chin, a z przejawami głębokiego szacunku dla tej postaci spotkać się można nawet dzisiaj.

Dzięki doświadczeniu nabytemu w trakcie wieloletnich treningów, bazując na doświadczeniach z Jogi hinduskiej, uzupełniłem ćwiczenia „Kawałków Brokatu” o następne dwa elementy (trataka). Elementy te wzmacniają - tak współcześnie zmęczony przez różnego rodzaju promienniki – system wzrokowy.

Praktyka QiGong (polegająca na pracy z Qi, energią wewnętrzną ciała) może nie tylko pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i równowagi psychicznej, ale również wyleczyć z wielu chorób bez uciekania się do lekarstw. Krążenie Qi jest pobudzane i regulowane przez medytację statyczną lub medytację w ruchu. Obydwie te metody należą do QiGong.

Regularne ćwiczenie stopniowo wycisza i uspokaja umysł, a ćwiczący odczuwa głębszą równowagę. Najważniejszą jednak korzyścią płynącą z regularnego praktykowania QiGong jest odkrycie wewnętrznego świata energii ludzkiego ciała. Poprzez odczuwanie i badanie swych wewnętrznych doświadczeń zaczynasz rozumieć siebie nie tylko od strony fizycznej, ale również mentalnej. Ta studiowana na dalekim wschodzie od kilku tysięcy lat nauka wsłuchiwania się we własne wnętrze jest z reguły ignorowana przez świat zachodni. A jednak dla dzisiejszego, zabieganego i sfrustrowanego społeczeństwa ten właśnie rodzaj treningu jest szczególnie ważny. Mentalny spokój i wyciszenie, które zawdzięczać możesz QiGong, pomagają lepiej się odprężyć i cieszyć swoją codzienną pracą. Być może znajdziesz w tym ćwiczeniu  prawdziwe szczęście.

Każdy wykonywany ruch powstał jako imitacja naturalnych, instynktownych reakcji i działań podejmowanych przez ludzi odczuwających pewien dyskomfort, lub po prostu ból (tj. sygnał płynący z ciała do mózgu, informujący o utracie równowagi energetycznej Qi). Jako przykład może nam posłużyć podnoszenie prawej ręki w celu uwolnienia od napięć lub nieprzyjemnego ucisku w rejonie wątroby spowodowanego jej uszkodzeniem albo niestrawnym pożywieniem. Innym przykładem niech będzie nagła konieczność zgięcia się w pasie i wykorzystania mięśni pleców do masażu i poprawy krążenia w nerkach. Zazwyczaj bowiem jest tak, że brak reakcji na niepokojące sygnały może doprowadzić do powstania poważnego uszkodzenia.

Wiele zdrowotnych ćwiczeń QiGong opartych jest na teorii przedstawionej w Ośmiu Kawałkach Brokatu (Ba Duan Jin, ). Słowo brokat wzięło się stąd, że materiał ten służy do wyrobu pięknej, lśniącej szaty. Kiedy praktykujesz Qi-Gong regularnie i we właściwy sposób, przyoblekasz swe ciało w emanującą niezwykłym blaskiem siłę życiową.

Koncepcja Qigong jest na Zachodzie wciąż czymś nowym. W gruncie rzeczy, ta licząca sobie przeszło 4000 lat wiedza medyczna nie była znana powszechnie zachodniemu światu do 1973 roku, kiedy prezydent Nixon złożył wizytę w Chinach.

Wiele spośród wschodnich sztuk walki powstało w buddyjskich lub taoistycznych klasztorach z zamiarem kultywowania samodyscypliny i moralności. Kiedy dotarły one na Zachód, położono tam nacisk na brutalną, acz podniecającą walkę oraz techniki nastawione na rozwój mięśni. Całkowicie zignorowano ich wewnętrzne aspekty, tj. samodoskonalenie i rozwój duchowy.

Wielu chińskich mistrzów nie-medycznego Qigong demonstrują tajemnicze, z pogranicza niemalże zabobonu moce Qigong, i głoszą przy tym, że jest to prawdziwy Qigong. Sztuka medyczna Qigong ma swoje korzenie w naukowych i logicznych analizach dokonywanych przez wiele tysięcy lat. Są to tysiące lat doświadczeń na polu leczenia chorób i dbania o zachowanie zdrowia. Mamy zatem do czynienia z tradycyjną medycyną z prawdziwego zdarzenia, a jej skuteczność potwierdza historia ludzkości. Szczególnie ważne, wręcz unikalne w praktyce Qigong są nie tyle osiągnięcia w dziedzinie zachowania w dobrym zdrowiu ludzkiego ciała, a właśnie zwrócenie bacznej uwagi na zdrowie mentalne, wewnętrzną stronę człowieka, która wiąże się z utrzymywaniem umysłu w stanie medytacji. Ten element był zawsze pomijany w medycynie zachodniej.

Jako pomoc merytoryczna polecana jest książka autorstwa Tadeusza Gackiego (Tychy) – „8 Kawałków Brokatu”.

 

Refleksje prof. dr med. Zbigniewa Garnuszewskiego nt. QiGongu – założyciela Warszawskiego Centrum Akupunktury, propagatora naturalnych metod leczniczych.

Moje spotkania z Qi-Gong

Powszechnie wiadomo, że obok medycyny konwencjonalnej, a więc naukowej, istnieje medycyna tradycyjna. Należy odnosić się do niej z szacunkiem, gdyż z niej właśnie wywodzi się medycyna współczesna. Dawna medycyna opierała się na spostrzeżeniach i doświadczeniach wielu pokoleń ludzi zajmujących się leczeniem. Naturalne metody leczenia, stosowane na dużą skalę przez całe stulecia, zostały w początku XX w. odsunięte przez medycynę naukową na dalszy plan. W ostatnich latach jednak, pomimo stałego postępu medycyny w zakresie diagnostyki i terapii, sytuacja ta uległa zmianie. Pacjenci chętnie wracają do naturalnych metod leczenia, które odznaczają się często dużą skutecznością terapeutyczną.

Z naturalnych metod profilaktycznych i leczniczych coraz większym zainteresowaniem oraz respektem cieszy się „Medyczny Qigong”, metoda znana i uprawiana w Chinach od ponad trzech tysięcy lat. Odznacza się ona, obok właściwości relaksacyjnych i regenerujących, także wyraźną skutecznością leczniczą. Ćwiczenia Qigong przez całe wieki zapewniały mieszkańcom Chin dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Obok właściwości profilaktycznych poprawiały stan zdrowia osób chorych i niejednokrotnie doprowadzały do wyleczenia.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej podstawowym warunkiem odzyskania zdrowia jest przywrócenie sprawnego krążenia energii Qi w kanałach energetycznych (meridianach). Umiejętne stosowanie ćwiczeń Qigong przywraca prawidłową cyrkulację Qi i stwarza warunki niezbędne do odzyskania zdrowia.

Zapotrzebowanie na Qigong jest duże, gdyż wzrastające tempo życia i bezpardonowa walka o byt doprowadzają człowieka cywilizacji zachodniej do stanu wyczerpania nerwowego i narastającego konfliktu z otoczeniem.

Ludzie ratują się kawą, paleniem papierosów, nadużywają leków i alkoholu, a nawet sięgają po narkotyki. Napięcie utrzymujące się długi czas sprowadza choroby psychosomatyczne, takie jak nadciśnienie tętnicze, owrzodzenie żołądka, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca itd. Medyczny Qigong jest w stanie wpłynąć korzystnie zarówno na choroby zakwalifikowane jako psychosomatyczne, jak i organiczne, zwłaszcza iż istnieją specjalne układy ćwiczeń ukierunkowane na leczenie poszczególnych narządów.

W czasie moich kolejnych pobytów w Chinach w latach 1982-1992 uczestniczyłem w wielu pokazach i ćwiczeniach Qigong. Zdecydowanym zwolennikiem Medycznego Qigong zostałem po zapoznaniu się z wynikami badań klinicznych. Postanowiłem więc propagować i popierać metody Medycznego Qigong w Europi

Prof. dr med. Zbigniew Garnuszewski