CO ZROBIĆ, ŻEBY NIE PAŚĆ OFIARĄ OSZUSTÓW KRADNĄCYCH DOKUMENTY.

Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby, które padły ofiarą złodziei dokumentów, którzy na cudze dowody osobiste wyłudzają kredyty czy biorą pożyczki na zakup różnego rodzaju towarów na raty. 

Powinniśmy jak najszybciej – dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia zgłosić taki.  W Polsce działa specjalny system „dokumenty zastrzeżone”. Chroni on osoby, które utraciły dowód, lub prawo jazdy przed wykorzystaniem dokumentu. W kontekście coraz częstszych prób wyłudzeń  zgłoszenie utraty dokumentów na policji, czy w urzędzie gminy, może już nie wystarczyć.

Zastrzegać trzeba wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość.

– dowód osobisty
– paszport
– prawo jazdy
– książeczka wojskowa
– książeczka żeglarska
– dowód rejestracyjny
– karta pobytu
– dowody rejestracyjne
– karty płatnicze

Skradzione dokumenty wykorzystywane są m.in. do:
– wyłudzenia pożyczki
– wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat.
– kradzieży wypożyczonego samochodu i innych przedmiotów
– zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków

i inne możliwości przestępcze, w których naciągaczy ogranicza tylko własna wyobraźnia. 

Dziennie notuje się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Informacje z banku, poprzez system „dokumenty zastrzeżone” są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji. Korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, czy poczta.

Dokumenty mogą sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.
W centralnej bazie danych systemu zgromadzono do tej pory prawie 900 tysięcy informacji o utraconych dokumentach.

Z relacji naszych klientów.

– Policja nie chce przyjmować zgłoszeń z tytułu zagubienia dokumentów. Trzeba więc zgłosić kradzież jeżeli nie mamy pewności czy zostały skradzione czy zagubione.

– W placówce banku nie możemy zastrzec dowodu jeżeli nie mamy jakiegoś innego dokumentu tożsamości. Możemy więc zastrzec dokument tożsamości telefonicznie.

– Do zastrzeżenia prawa jazdy niestety trzeba znać numer i serie dokumentu. Zapiszmy więc sobie numery naszych wszystkich dokumentów zostawiając je w domu, zróbmy zdjęcie, chociażby telefonem, czy ksero dokumentów jakie posiadamy.

– Są instytucje, które filmują całą operacje, mogły by dołączyć nagranie do dokumentów na czas spłaty kredytu. Było by to dużym utrudnieniem dla oszusta i materiał dla policji.

Dbajmy więc o swoje dokumenty, żeby nie popaść w tarapaty!

Kancelaria ARS Suchożebrski. 

Dodaj komentarz